Příběh Roubenky aneb ukázka skvěle zvládnuté rekonstrukce historického statku

Příběh Roubenky aneb ukázka skvěle zvládnuté rekonstrukce historického statku

Redakce | Pondělí, 03. červen 2024 |

Přidat na Seznam.cz

Truskavna je obec na hranici CHKO Kokořínsko, na kraji Truskaveckého dolu, a právě tam mě zavedly silničky zasypané podzimním listím. Zaparkuji, chvilku si vydechnu a pak se pomalu vypravím k velké dřevěné bráně. Vítá mě omšelá nenápadná cedulka tiše hlásící, že jsem na správné adrese, a když zazvoním na zvonek, také psí štěkání.

V areálu Roubenky mě uvítá její majitel Jarda a zavede mě do světnice. Už když jsem sem jela, bylo mi jasné, že tato návštěva bude úplně jiná než obvykle. Rozlehlé stavení totiž není nově postavené, ale jde o památkově chráněný rekonstruovaný statek z konce 18. století. U stolu tak s Jardou probíráme, jak probíhala rekonstrukce a jaký je vlastně za tím vším, co vidím kolem sebe, příběh.

Příběh Roubenky


Jarda s manželkou se s Truskavnou seznámili už dřív, než vůbec pomysleli na to, že budou Roubenku rekonstruovat a provozovat. Předtím totiž odkoupili domek v sousedství, který postupně opravili a využívali. Pak ale majitel rozlehlého statku zemřel. Manželé měli obavu, co by případný nový vlastník se stavením udělal, a proto se rozhodli, že ho koupí sami. Po složitém dědickém řízení byla Roubenka jejich. Jak Jarda vzpomíná – bez peněz a bez vize co s ní, jediné, na co tenkrát mysleli, bylo ji zachránit.

Psal se rok 2003. Po necitlivých zákrocích předchozích majitelů byly mnohé části poničené nebo přestavěné k nepoznání. Se stavem nemovitosti si nikdo nedělal starosti a s historickou hodnotou už vůbec ne. Manželé proto v první řadě zajistili opravy nejvíce poškozených částí a už při práci na nich navázali dobrý vztah s Janou Berkovou z památkového ústavu, která jim dělala dozor.

Díky tomu, že splnili vše, co bylo domluveno, byla spolupráce s památkovým ústavem založená na vzájemné důvěře, což v mnohém pomohlo při dalších krocích. Když manželé přemýšleli, co si s Roubenkou vlastně počnou, vznikl nápad zde vybudovat penzion, který by pomohl zajistit, aby se tady opravdu žilo.

DrevoaStavby.cz Rekonstrukce roubeného statku Roubenky Střihavka_2DrevoaStavby.cz Rekonstrukce roubeného statku Roubenky Střihavka_4

 

Krok za krokem k úspěšné rekonstrukci


K tomu, aby se v Roubence mohli ubytovat první návštěvníci, vedla ale ještě dlouhá cesta. Začala v Betlémské kapli, na výstavě absolventských prací, kde manželé navázali kontakt s architektkou Petrou Zajíčkovou, která zpracovala projekt a rekonstrukci vedla. Hledali člověka, který má kapacitu věnovat projektu i celé revitalizaci dostatek času a vlastní energie. Právě i díky dobrým vztahům s památkovým ústavem a pečlivě zpracovanému projektu pak proběhlo schvalování bez větších potíží a manželé se mohli pustit do práce.

Už první opravy pro ně zajistila místní firma, a protože byli spokojení, rozhodli se jí svěřit celou rekonstrukci roubených částí i novou výstavbu špýcharu a sauny. A jak sám Jarda podotýká, nikdy toho nelitovali, protože celá rekonstrukce proběhla hladce a s citem pro místní lidovou architekturu, který v té době nebyl až tak obvyklý. Řemeslníky chválil i za chytré řešení zdánlivě neřešitelných problémů. Ušetřili tak novým vlastníkům nemalé náklady.

DrevoaStavby.cz Rekonstrukce roubeného statku Roubenky Střihavka_12DrevoaStavby.cz Rekonstrukce roubeného statku Roubenky Střihavka_5

 

Souhra všech zúčastněných na rekonstrukci


Sami majitelé věnovali obnově roubenky velké úsilí, a to nejen v samotné vykonané práci, ale také tím, že jezdili po skanzenech a památkových rezervacích pátrat po inspiraci a nasát zkušenosti. Hledali řešení, která budou funkční a zároveň neporuší autenticitu místa. Například u střešních šindelů nebyli vůbec spokojení s produkty místních firem, proto se sebrali a odjeli do Beskyd, kde se šindel používá běžně a učili se – jak a z čeho se vyrábí a jak ho správně položit. Díky tomu pak poznali kvalitu nabízených šindelů už podle dřeva před dílnou.

V Beskydech také našli toho správného dodavatele jak krytiny, tak dřevěných žlabů. Střechu včetně výměny poškozených krokví realizoval pan Vostřel z Kamenického Šenova. Díky svému zodpovědnému proaktivnímu přístupu a citu pro stavbu neměli v průběhu realizace žádné potíže s památkovým ústavem. Právě naopak – kompromis mezi zachováním památky a využitelností budov se našel vždycky.

Majitelé, jejich přátelé, řemeslníci, architektka, tesařská firma v součinnosti s památkovým ústavem dokázali postupně vytvořit místo, kde zůstaly zachované historické hodnoty, ale zároveň mohlo bez potíží sloužit svému novému účelu. Protože chtěli, aby ubytování v Roubence bylo pohodlné a splňovalo vysoké standardy, nebáli se sáhnout po tehdy neobvyklých technologických řešeních. Roubenka je vybavená tepelným čerpadlem typu země-voda, které v té době ještě zdaleka nebylo v České republice tak rozšířené jako dnes.

DrevoaStavby.cz Rekonstrukce roubeného statku Roubenky Střihavka_15DrevoaStavby.cz Rekonstrukce roubeného statku Roubenky Střihavka_14

 

Penzion Roubenka a její vybavení


Po opravách a rekonstrukci budov přišlo na řadu vybavení pokojů a celého zázemí. Majitelé se v něm pokusili reflektovat všechna období života na statku. Od tradiční selské světnice s kachlovým sporákem, kde se hosté mohli scházet ke společnému jídlu, přes vybavení VIP pokoje ve stylu 30. let, až po nefalšované a dnes tak oblíbené retro. Nezapomněli ani na pokoj a zázemí pro tělesně postižené.

V roce 2010 sem mohli pozvat první hosty. Jak Jarda vysvětluje, zaměřili se hlavně na movitější klientelu, které krom sauny, bazénu a posilovny nabídli i pobyt se zvířaty, atmosféru historického statku a rozlehlou zahradu navrženou zahradní architektkou, kde mohli návštěvníci poznávat různé druhy rostlin. Roubenka ožila, nejen díky ubytovaným hostům, ale i akcím pro veřejnost, které zde majitelé pořádali. Satisfakcí za dobře odvedenou práci byl fakt, že se sem návštěvníci rádi vraceli.

DrevoaStavby.cz Rekonstrukce roubeného statku Roubenky Střihavka_6DrevoaStavby.cz Rekonstrukce roubeného statku Roubenky Střihavka_7

 

DrevoaStavby.cz Rekonstrukce roubeného statku Roubenky Střihavka_3DrevoaStavby.cz Rekonstrukce roubeného statku Roubenky Střihavka_13

 

Roubenka a její současnost


Penzion prosperoval, přesto se ho majitelé před pěti lety rozhodli uzavřít. Měli k tomu dva důvody. Jedním z nich bylo složité zásobování – náves Truskavny je maličká a zásobování i vozy ubytovaných ji neúměrně zatěžovali. Druhý důvod byl osobní – manželé už měli aktivit prostě moc. Krom Roubenky vybudovali a provozují ještě Hotel Kokořín v Kokořínském dole, dům řemesel Arcadis ve Vysoké u Mělníku a aktivně se podílejí na rozvoji zdejšího kraje.

V současnosti se tak brána statku pro veřejnost otevírá jen příležitostně. Jarda vzpomíná, jak nenápadně a s obavou naznačil manželce, že by se mohli na Roubenku nastěhovat. Její odpověď byla stručná: „Kdy?" „A jak se žije v Roubence?" zeptám se trochu naivně. Jarda se zasměje a ukáže na stěnu: „Koukněte se na dvůr. Tou dírou tam uvidíte."

Tepelné čerpadlo stavení temperuje, více tepla dokážou vyrobit kachlová kamna. Ta ostatně při otevřených dveřích zvládnou ohřát i blízké obytné prostory. Přesto život ve starém roubeném stavení není pro každého, protože zdaleka neodpovídá dnešním standardům. Ale jak Jarda poznamená, jsou s manželkou „lesní lidé" a jsou zvyklí na náročné podmínky. Přijímají to, co mají, takové, jaké to je. Za náročnou označuje Jarda hlavně údržbu, zejména střechy a žlabů, které se musejí pravidelně natírat.

DrevoaStavby.cz Rekonstrukce roubeného statku Roubenky Střihavka_10DrevoaStavby.cz Rekonstrukce roubeného statku Roubenky Střihavka_11

 

Statek se vším všudy


Kolem rozlehlého dvora stojí několik stavení – hlavní dvoupatrová budova statku, špýchar a hospodářské budovy. Společně s Jardou jsme si povídali ve světnici kachlovými kamny, ke které patří i vedlejší světnička, původně nejspíš dostavěný vejminek. Jarda mi pak ukáže i horní patra. V prvním si můžu prohlédnout pokoje pro hosty a nad nimi pak půdu, kde vznikl rozlehlý společenský prostor. Jen lidé s vyšší postavou si tu musejí dávat pozor na hlavu, protože některé trámy jsou proklatě nízko. Na další prohlídku areálu už mě Jarda posílá samotnou.

Nakouknu do pokojů v bývalém chlévě i patře špýcharu, na kterém bych vůbec nepoznala, že byl postaven nově, jak dřevo zestárlo a porostly ho popínavé rostliny. Rozhlédnu se po stodole. Všude na mě čeká nějaké překvapení, ať už do detailů propracované retro pokoje, nebo moderní umění po stěnách. Jen je tu ticho a prázdno, na vybavení sedá prach. Z kotce mě pozorují zvědaví králíci, na zápraží odpočívá pes a na lavičce si kočka soustředěně líže packu.

Projdu kolem bazénu k sauně ukryté v hloubi zdivočelé zahrady, ukládající se k zimnímu spánku. Pomalu se začíná stmívat, vzduch voní tlejícím listím a hlínou a na mě padá nostalgie. Krom zvuků přírody je tu klid, jenže na jeho pozadí, jako kdybych slyšela hovor návštěvníků, hluk stavby a pokřikování řemeslníků, smích, slzy i tvrdou práci a příběhy, co se tu odehrály, ať už je psal Jarda se svou paní, nebo jejich předchůdci. Možná je to podzimem a možná jen Roubenka šeptá své vzpomínky.

Na dvoře mě dožene Jarda: „Pojďte se mou." Vede mě kolem stodoly starou dřevěnou brankou na vedlejší dvůr, kde mi ukáže další poloroubené stavení v ne zrovna dobrém stavu: „Tady budeme pokračovat, nedávno jsme ho odkoupili." Roubenka možná právě odpočívá, ale příběh jejích majitelů rozhodně nekončí. V příštím čísle se můžete těšit na článek o samotné rekonstrukci Roubenky.

DrevoaStavby.cz Rekonstrukce roubeného statku Roubenky Střihavka_9DrevoaStavby.cz Rekonstrukce roubeného statku Roubenky Střihavka_16

 

Slovo redaktorky

Návštěva Roubenky pro mě byla hodně specifická. Těšila jsem se už proto, že jde o památkově chráněný objekt a já mám taková místa ráda. Jejího majitele bych ale mohla poslouchat hodiny a hodiny. Nadchla mě nejen pokora, se kterou oba manželé přistoupili k revitalizaci celého areálu, ale i to, že se
nebáli vybočit ze zajetých kolejí a vytvořit něco úplně nového a překvapivého. Kdo by čekal v objektu, který je typicky selský a je tak i vybaven, retro pokoje, moderní umění a novátorská technická řešení? Když jsme si povídali, zazněla myšlenka, která by podle mě neměla zůstat jen v mém diktafonu, byť se samotné Roubenky týká jen okrajově: Každá krajina hraje svou píseň a lidé ji buď mohou poslouchat, vnímat a chovat se tak, aby s ní byli v souladu, nebo ji ignorovat. Jenže pak vytvářejí falešné tóny, které do ní nepatří.
Tato myšlenka s mnou hluboce rezonuje, obzvláště v době, kdy je vše extrémně rychlé. Aby člověk dokázal naslouchat, musí se v tichosti zastavit, nadechnout a jen vnímat vše, co mu nabízí jeho domov, lidé v něm, krajina, ve které žije, kontinent, planeta,… Pojďme to zkusit, prostě jen chvíli být, vypnout telefon, na chvilku se odstřihnout od tepajícího života, ztišit myšlenky i sami sebe a otevřít svá srdce. Pojďme zkusit více naslouchat – krajině, svým domům, blízkým i sami sobě. Možná pak najdeme hotové poklady.

Martina Máta Nosková
Martina Máta Nosková
redaktorka časopisu sruby&ROUBENKY


drevostavba-roku-ico

Tato dřevostavba soutěží v anketě DŘEVOSTAVBA ROKU 2024

Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato zrekonstruovaná roubenka se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2024 pod názvem "Příběh Roubenky". Hlasujte do 9.7. 2024 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...

Hlasovat v anketě

 

Technické parametry


  • Zastavěná plocha: 290 m2
  • Konstrukční systém: revitalizovaná roubená konstrukce z trámů
  • Střešní krytina: štípaný šindel
  • Vytápění: tepelné čerpadlo, kachlový sporák
  • Podlahy: dlažba, dřevo
  • Větrání: přirozené okny
  • Realizace: 2003-2010, Roubenky Střihavka, www.roubenky-strihavka.cz

půdorys

 

SaR 2-24

Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 2/2024

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 85 Kč

koupit časopis

 

Autor článku pro časopis sruby&ROUBENKY: Martina Máta Nosková

sAr 2-2024
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

  • V objetí lesa

    V objetí lesa

    Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…

  • Pohoda v srdci Orlických hor

    Pohoda v srdci Orlických hor

    Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…

  • Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli

    Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli

    Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…

  • Jednoduše vymazlený srub

    Jednoduše vymazlený srub

    Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop